M
Mr_Yan
Guest
- Thread starter
- #26
Well I've got more but this will mostly be pics and short on text:
Peaches are heavy this year. Maybe a week until ripe on the branch.
I also have a grape vine and small blueberry bush tucked into the back yard. We got about a half cup of blueberries this year - first crop ever.
This is the third year that the vine has produced but I have yet to get a single ripe grape off it. Usually just before the grapes are ripe birds strip them bare. A few days ago I bought bird netting to attempt to prevent this.
I started about 200 seeds for my fall garden.
These are assorted greens and lettuce that were started about two weeks ago.
General yard and garden shots are getting difficult with the trees in the way.
Cucumber in the background climbing from the north end of my large bed
Sun saturated wide shot
Peppers, lettuce going to seed, greens, kid toys
And guys, remember to always support your melons
I spent another $11+ dollars this week on bird netting and potting soil.
So far this year I have harvested and recorded 26.43 kilograms of produce and I have spent $84.35. This means I have spent $1.45 per pound of produce.

Peaches are heavy this year. Maybe a week until ripe on the branch.


I also have a grape vine and small blueberry bush tucked into the back yard. We got about a half cup of blueberries this year - first crop ever.

This is the third year that the vine has produced but I have yet to get a single ripe grape off it. Usually just before the grapes are ripe birds strip them bare. A few days ago I bought bird netting to attempt to prevent this.

I started about 200 seeds for my fall garden.

These are assorted greens and lettuce that were started about two weeks ago.

General yard and garden shots are getting difficult with the trees in the way.

Cucumber in the background climbing from the north end of my large bed

Sun saturated wide shot

Peppers, lettuce going to seed, greens, kid toys

And guys, remember to always support your melons
I spent another $11+ dollars this week on bird netting and potting soil.
So far this year I have harvested and recorded 26.43 kilograms of produce and I have spent $84.35. This means I have spent $1.45 per pound of produce.